Dolapbogazi Mevkii Kapi No:1
06870 Kalecik/Ankara
05325980232
info@tomurcukbag.com

Image Alt

Felsefemiz

Felsefemiz

`` Doğal Fermantasyon ``

Bağcılık ve Şarapçılık felsefemiz oldukça basit olup bulunduğumuz bölgenin, toprağın, iklimin ve her mevsimin kendine has özelliklerini yansıtan, Kalecik Karası üzümünün karakteristik özelliklerini barındıran doğal şaraplar üretmeyi hedefliyoruz. Bunun için şaraba asgari düzeyde müdahalede bulunuyor; şaraplarımızı hiçbir maya, enzim, aroma maddesi, tanen ve benzeri katkılar kullanmaksızın “doğal fermantasyon” yöntemi ile fermente ediyoruz.

Trajan Kalecik Karası şaraplarının tamamı Tomurcukbağ’da yetiştirilen üzümlerden üretilir. Diğer üzümlerden üretilen şarapların üzümleri de gerçek teruarından ve iyi tarım yapan kontrollü tek bağın üzümlerinden üretilir.

Uzman Eller

`` Profesyonel Bakım İle En İyi
Potansiyel ``

Bağın bakımı ile Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu bizzat ilgilenmektedir. Kendisi tüm yıl boyunca üzüm bağını şımartır ve üzümlerden en iyi potansiyeli elde etmek için zaman zaman yeşil budama, ihtiyaç duyulduğunda, uç alma tekniği de uygulanmaktadır. Budamanın tamamı Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu tarafından bizzat, tomurcuk verimliliği dikkate alınarak, elle yapılmaktadır.

Hasat tamamen elle yapılır ve güneşin doğmaya başladığı saatlerde, başlar ve bir gün içerisinde tamamlanır. Üzümün tanesi üzerindeki mayanın bol ve canlı olduğu saatlerde sap ayırma işlemi yapılarak, taneler kırılarak fermantasyon tanklarına gönderilir.

Doğal fermantasyon yöntemi ile üretilen şaraplarımız bağımızın karakterini ve yıllık teruar özelliklerini taşımaktadır. Bu özelliklerden ödün vermemek için Tomurcukbağ Şarapları çelik tanklarda dinlendirilmekte ve şaraplara sınırlı filtreleme kullanılmaktadır.

Trajan REZERV markamız üzümlerimizin prese girmemiş ana şırasından elde edilen şaraplarımız, Trajan markamız ise mayşenin pres edildikten sonra elde edilen şıradan elde edilen şaraplarımızdır.

Gülcihanlı Yıllar şarabımız 2017 yılında vefat eden kurucumuz Gülcihan Ağaoğlu’nun aziz hatırası için yaptığımız, kendi emeği de geçen 2014-2015 ve 2016 yılı hasatlarından üretilen şarapların karıştırılmasıyla elde edilmiş şarabımızdır.

Bağımızı ziyaret etmek, doğa içinde
nefis bir gün geçirmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.